czwartek, listopada 26, 2009

PORCELANA

Oto porcelana na różne sposoby. Szaleństwa nie tylko na temat tego jakże szlachetnego materiału, ale również zabawne, przewrotnie i zaskakujące skojarzenia.
Dror Benshetrit: Urban Cast-Away Jewellery
Wszechstronny nowojorski designer tym razem zaproponował serię eksperymentalnej biżuterii wykonanej z porcelany. Kolekcja została stworzona dzięki innowacyjnej technice. Projektant zanurzał kawałeczki futra - z second-handu - w masie porcelanowej, następnie modelował kształt i wreszcie wypalał. W efekcie powstała delikatna i liryczna w wyrazie biżuteria. Tytuł natomiast jest dowcipny, a zarazem metaforyczny - miejski rozbitek, a może wyrzutek?
Gesine Hackenberg: Ceramic jewellery
Artystka pochodzi z Niemiec, natomiast studia skończyła w Amsterdamie. Do tworzenia biżuterii wykorzystuje wyrafinowane materiały (metale szlachetne, chińska porcelana, cenne tkaniny oraz trudna w obróbce japońska laka Urushi). Biżuteria tej artystki nawiązuje do domowej atmosfery, posiłków, elementów zastawy stołowej. O ich prawdziwej wartości stanowi tradycja i kultura. Tak, jak o wartości klejnotu świadczy jego wartość emocjonalna. Porcelanowe naszyjniki ,,kuchenne" wg artystki mogą pełnić funkcje pamiątki rodzinnej, lecz zarazem mogą być dowodem ich profanacji.
Simone Brewster: China Cups and Punch Ups
Ręcznie wykonane filiżanko-kastety to przykład ciekawej kombinacji biżuterii, porcelany, oraz... przyrządu zaczepno-obronnego ;) Zestaw należy do kolekcji ,,The Warhol Philosophy Collection". Tytuł jest bardzo sprytną grą słów, a pomysł zaskakujący. Projektant buduje pomost między dwoma światami. Kulturalne herbaciane spotkanie w salonie, choć dalekie od zadymy w pubie...w kolekcji Brewstera niebezpiecznie współgra.

Yusuke Fujinuma: 2 Carat Cup
Japoński designer zaprojektował ekstrawagancki kubek z pierścionkiem. Błyszczące oczko to nic innego jak kryształ Swarovskiego - symbol elegancji. Opakowanie jest wykonane tak, by przy rozpakowaniu prezentu osoba obdarowana uległa złudzeniu, iż jest to drogocenny pierścionek. Zabawny pomysł, choć moim zdaniem taki pierścionek nie należałby do najgustowniejszych. Nie wiem, czy ten efekt jest zamierzony.

1 komentarz:

Jadwiga Husarska pisze...

super biżuteria, a zwłaszcza łącznie ceramiki z metalem jest bardzo ciekawe!!!