środa, marca 23, 2011

Ze sportowym akcentem / With the sport accent

Uprawianie sportów kojarzy nam się raczej ze zdejmowaniem biżuterii niż z jej noszeniem. Bywa jednak, iż biżuteria ściśle nawiązuje do aktywnego trybu życia, m.in. formą, materiałem, czy samą funkcją. Niektóre takie okazy są szczególnie interesujące gdyż stanowią zupełnie nowe rozwiązania w świecie biżuterii.


Nikolay Sardamov Bi-re- cycle
Fot. Aleksandar Nishkov


 Biżuterię nawiązującą do kolarstwa jak i do idei recyclingu proponuje Nikolay Sardamov (Bułgaria) w serii "Bi-re- cycle". Prezentowana brosza wykonana została z dętki oraz przyciemnionego srebra. Tytuł całej kolekcji jest kontaminacją angielskich słów: bicycle, recycle, cycle. Dziurawa dętka to już nie problem, raczej okazja do stworzenia czegoś naprawdę oryginalnego.

Alona Tyro-Niezgoda i Robert Szklarski Opona

Warta uwagi jest także bransoleta autorstwa Aliny Tyro–Niezgody i Roberta Szklarskiego zatytułowana "Droga". Dzięki materiałowym eksperymentom (wykorzystanie opony rowerowej) powstała mocna w wyrazie biżuteria. Ta pomysłowa i odważna ozdoba nawiązuje również do idei recyklingu.

Noémie Doge Wheel INoémie Doge Sheel

Noémie Doge (Szwajcaria) podobnie jak wcześniejsi twórcy do wykonania biżuterii wykorzystuje rowerowe części. Prezentowane naszyjniki składają się ze znalezionych bądź przywiezionych z różnych podróży przedmiotów. "Wheel I" jak sama nazwa wskazuje zawiera oponę i pochodzi z sentymentalnej kolekcji "Black series". Natomiast naszyjnik zatytułowany "Shell" i został stworzony łańcucha od roweru oraz z guzików z masy perłowej.Kibako Rowerowy gang
Fot. Monika KrzyżaniakKibako Kleocykle
Fot. Monika Krzyżaniak


Biżuteria galerii autorskiej Kibako oferuje wyroby wykonane w duchu idei "New Destination" - postawie twórczej reprezentującej świadome i ekologiczne podejście. Ukazane naszyjniki mają dużo wspólnego z promowaniem zdrowego trybu życia. Naszyjnik z kolekcji "cyklopolis" powstał przy użyciu czarnej plexi, rowerowych tulejek i atłasowej taśmy.  Nieco inny pomysł na „sportowy” naszyjnik reprezentuje praca pt. "Kleocykle", który pochodzi z niezwykle ekspresyjnej kolekcji "dę-tkane". Jak nie trudno się domyślić został on wykonany m.in. z dętki rowerowej.Necklush
Stephano Diaz i Troy Mattison Hicks

Następnym przykładem biżuterii dla aktywnych osób może być "Necklush", którego pomysłodawcą byli Stephano Diaz i Troy Mattison Hicks (USA). Jest to wariacja na temat szalika, kaptura i naszyjnika - tzw. 3w1. "Necklush" to nie tylko wkroczenie biżuterii na nowe pole, czyli przenikania biżuterii z ubiorem, to również zaskakujące rękodzieło. Wszystkie wzory są ręcznie malowane i drukowane na bawełnie. Powstałe pasy grają multiplikacjami dzięki czemu mogą być formowane na różne sposoby. Ta prostota i nowoczesność daje niesłychaną ilość możliwości stylizacji.


Martyna Tejwan


Polska projektantka Martyna Tejwan tworzenie biżuterii zamienia w zabawę niebanalnymi materiałami. Wykonuje ona biżuterię m.in. ze sznurów marynarskich i ze srebra. Przedstawiona powyżej bransoleta jest radosna i pełna wakacyjnej swobody. Nadaje się ona zarówno na spacer jak i na biznesowe spotkanie.


Jakub Żeligowski
Fot. Studio Polska Biżuteria


"Ekstremalna" seria biżuterii Jakuba Żeligowskiego stanowi niesłychane połączenie artystyczno-alpinistycznych inspiracji. Została stworzona nie tylko z myślą o osobach uprawiających sporty ekstremalne ale i dla osób lubiących nowoczesny design. Wykonana została w wielu wersjach kolorystycznych, a składa się ze srebra, linki wspinaczkowej, wkładu karbonowego oraz magnezu.


Marc Monzó Ping Pong
Fot. Mikhaela Mikhaylova


W nieco inną stronę poszedł artysta Marc Monzó (Hiszpania) w pracy zatytułowanej "Ping Pong". Pin jego autorstwa został wykonany z piłeczki ping-pongowej pokrytej warstwą srebra, którą nałożono metodą elektoformingu. Po czym powstała forma została pomalowano białą farbą samochodową. Marc Monzó stworzył dzięki temu bardzo oszczędny i minimalistyczny efekt.


LeeAnn Herreid Compass
Fot. Lauren Lake


Zupełnie zaskakująca jest propozycja LeeAnn Herreid (USA). Projektantka ta stworzyła biżuterię dla wędrowców i poszukiwaczy przygód. Pierścień z kompasem oprawionym w srebro jest przykładem biżuterii innowacyjnej a zarazem funkcjonalnej.Denise Julia Reytan T1MEPEACE


Projekt wykorzystujący zabawę z funkcją to "T1MEPEACE" autorstwa Denise Julia Reytan (Niemcy). Proponuje ona biżuterię dla szczęśliwych, którzy czasu nie liczą. Założeniem jest, aby użytkownicy "T1MEPEACE" cieszyli się życiem i zapomnieli o płynącym czasie. „Zegarki” te produkowane są w małych seriach. Składają się one ze stali nierdzewnej: złoconej, srebrzonej, rodowanej, platynowanej oraz barwionej w trzech podstawowych kolorach (czerwony, czarny, niebieski i żółty).

Biżuteria, którą nosimy może wpływać na nasze otoczenie, mianowicie zachęcać innych do zdrowego, aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Gabriela ChmielarzMój artykuł dla Wydawnictwa Polska Biżuteria
źródło


My article for Polska Biżuteria (Polish Jewellery Publishing House)
source
 

Brak komentarzy: