czwartek, listopada 10, 2011

Nowe retro / The new retro

W świecie biżuterii co jakiś czas wraca zamiłowanie do ponadczasowej klasyki. Styl retro odżywa dzięki starym, lecz odświeżonym motywom ukazanym w nowoczesnej stylistyce. Twórcy biżuterii proponują nam zmysłową i sentymentalną elegancję, idealną dla każdej damy. Ich dzieła przykuwają naszą uwagę dzięki swojej dekoracyjności, symbolice i nierzadko nutce tajemniczości.


Bettina SpecknerBettina Speckner (Niemcy) proponuje niesłychanie unikatową biżuterię. Przy pomocy starych zdjęć, tradycyjnych form oraz swojego talentu tworzy prawdziwie piękne i mroczne dzieła. Prace tej artystki są osobiste i pełne niepokoju. Często posługuje się ona technikami trawionymi, utrwalając stare fotografie na płytkach. Do swoich biżuteryjnych kreacji dodaje również zarówno znalezione przez siebie przedmioty, jak i szlachetne materiały. Prezentowana brosza zawiera m.in. czerwone złoto i czarne diamenty.Iris Nieuwenburg Love birdsGodna uwagi jest także historyzująca kolekcja brosz inspirowanych francuskim stylem autorstwa Iris Nieuwenburg (Holandia). Do stworzenia tej niezwykle barwnej i różnorodnej biżuterii wykorzystała ona ozdoby vintage, stare zdjęcia, zestawy sztućców dla lalek, czy inne maleńkie przedmioty. Artystka pragnie, poprzez swoje mini kolaże, oddać nastój i ducha tamtych czasów. Fascynują ją szczególnie wnętrza i detale epoki rokoko. Artystka swobodnie operuje ujarzmioną estetyką kiczu. Brosza przedstawiająca dwa pawie należy do kolekcji stworzonej dla Droog Design. Wykonana została z tekstylnej tapety oprawionej w ramkę od lusterka.

Julia deVille Elvie Louise
Fot. Terence Bogue


Julia deVille Mechanical Wing
Fot. Terence BogueKolejną artystką, która tworzy biżuterię inspirowaną przeszłością jest Julia deVille (Australia). Nawiązuje ona m.in. do piętnastowiecznych klejnotów Memento Mori -przypominających o kruchości życia oraz do żałobnej biżuterii wiktoriańskiej. Artystka skupiła się na problematyce śmierci. Tworząc swoją biżuterię łączy ona szlachetne metale z ulotnymi, organicznymi materiałami, które poddają się procesom powolnego starzenia, tzn. ,,umierania”. W pracach jej autorstwa możemy znaleźć fotografie, wypchane zwierzęta, ludzkie włosy czy skamieniałe drewno. Artystka poprzez dobór symboli mówi o przemijaniu, tworzy moralitety dla ludzi XXI wieku.
Tanel Veenre Three FingersTanel Veenre (Estonia) zawsze tworzy biżuterię z pogranicza różnych światów. Najczęściej opowiada nam jakąś historię oraz ekscytuje eksperymentalnym podejściem do tworzenia. Prezentowany naszyjnik zatytułowany "Three Fingers" przedstawia prosty ornament. Artysta poprzez tworzenie biżuterii wyraża swoje troski, uczucia i pomysły. Jego baśniowe kolie podkreślają kobiecość i wdzięk, a jednocześnie przywodzą na myśl klimat starej opery lub teatru. Obok metali szlachetnych w jego pracach pojawiają się m.in. takie materiały jak węgiel, czy jak w prezentowanym naszyjniku, stroik do instrumentu i drewno antyczne.


Jakub ŻeligowskiRównie ciekawa jest ażurowa brosza Jakuba Żeligowskiego, która opiera się na roślinnym, a zarazem architektonicznym wzorze. Symetryczna budowa tej biżuterii oraz miękkie kształty to główne jej atuty. Patrząc na oszczędną formę prezentowanej broszy trudno oprzeć się stwierdzeniu, iż wyraża ona prostą i piękną klasykę.


Oliwia KuczyńskaWyjątkowy naszyjnik zaproponowała nam także Oliwia Kuczyńska. Artystka ułożyła koperty starych zegarków na kształt tradycyjnej biżuterii. Wykorzystanie elementów zegarów kojarzy się nam z industrialną estetyką Steampunku. Wariacja na temat upływającego czasu jak również harmonijna i uporządkowana kompozycja mogą być także nawiązaniem do biżuterii z epoki wiktoriańskiej.

Retro-inspiracje to nie tylko estetyczne motywy, lekkie ornamenty, to przede wszystkim biżuteria pełna klasy i podkreślająca piękno użytkownika. To biżuteria szlachetna w wyrazie przywołująca na myśl jakąś wdzięczną i wartą opowiedzenia historię.Mój artykuł dla Wydawnictwa Polska Biżuteria
źródło
My article for Polska Biżuteria (Polish Jewellery Publishing House)source

Brak komentarzy: