środa, sierpnia 26, 2009

mini minimal-art

Sol LeWitt

Minimalizm
Absolutna redukcja kształtu, oszczędność formy to poszukiwania artystów zainteresowanych minimalizmem. Ten nurt w sztuce powstał w latach 60. w Stanach Zjednoczonych i do dziś ma swoich zwolenników. W biżuterii artystycznej objawia się on w niesłychanie prostych, a czasem i surowych abstrakcyjno-geometrycznych kształtach. Pierwotne kryteria nurtu zawierały się w paru głównych zasadach... w czym najważniejsza była trójwymiarowość obiektu, seryjność, a także użycie przemysłowych materiałów. Biżuteria spod znaku minimalizmu...tchnie zabawą z przestrzenią, oraz efektami wizualnymi.
Michael Becker: naszyjnik 2001

Michael Becker: brosza 2004
Niemiecki artysta, który wykorzystuje bardzo cenne materiały tworząc jakby matematyczne układy prostych geometryczne kształtów.
Georg Dobler: brosze (od lewej) 1987, 1996
Artysta ten tworzy metalowe konstrukcje z drutu w taki sposób, iż wyglądają one jak przestrzenne ,,komórki", które sugerują swój organiczny rozwój.Fritz Maierhofer: pierścionek 1998

Fritz Maierhofer: brosza 2005
Wszechstronny artysta pochodzący z Austrii nie waha się przed zaskakującymi połączeniami złota i plastiku.
Hilfried Kodré: brosza 2005

Hilfried Kodré: pierścionek 2007
Twórca perfekcyjnych pod względem technicznym prac, w jego biżuterii widać architektoniczne wyczucie bryły. Abstrakcyjne formy które wykonuje są w głównej mierze zabawą z przestrzenią i czasem- niektóre z jego prac mają ruchome elementy.

David Watkins: przypinka Leaf Pin 6 1997

David Watkins: naszyjnik Orbits 5: Magenta Slide 2003


Theresa Hilbert: broszka 1978

Theresa Hilbert: broszka Hollow but not empty 2003

Otto Künzli
: 1492 when mickey mouse was born 1991
Otto Künzli
Oh, say! 1992
Niemiecki konceptualny artysta złotnik w swoich poszukiwaniach zbliżył się do minimalistów, jednak dla niego największą wartość ma treść, a nie forma biżuterii. Wiele jego dzieł posiada ogromny ładunek humorystyczny, wykorzystuje znane symbole i stereotypy.

Brak komentarzy: