wtorek, września 29, 2009

CIAŁO kapryśne


Lauren Kalman: Hard Wear (Oral Rims) 2006


SZAŁ CIAŁ
Dotychczas biżuteria kojarzona była z ozdabianiem ciała. Jeśli jednak przyjrzymy się wariacjom na temat samego ciała - jako surowca do tworzenia biżuterii, możemy dojść do wniosku, że wszystko stoi na głowie. Biżuteria może być odwzorowaniem różnych części ciała - powstają wówczas dzieła anatomiczne, odnoszące się do sfery biologicznej, a ściślej nawet fizjologicznej. Innym razem ciało to nie tylko tło dla biżuterii, lecz tylko jej integralny element. Może ona wówczas mówić o ciele w wymiarze naszej tożsamości, ludzkiej przemijalności, bądź seksualności. Nie brakuje także wyszukanych masochistycznych rozwiązań rodem z pierwotnych kultur.
Agnieszka Maksymiuk: Matrix, anatomical pattern 2008
Ten masywny naszyjnik wykonany został ze stali. Artystka otrzymała nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej (Legnica) noszącego tytuł EXCLUSIVE. Ciało i naszyjnik tworzą niepodzielną całość. Tak jak mody na pożądane ekskluzywne przedmioty, odcisk pozostawiony na dekolcie szybko przeminie.
Jana Nemethova: TalisMAN 2006
Młoda artystka ze Słowacji zaproponowała nowoczesny talizman. Realistyczne poduszeczki wykonane z lateksu nasuwają skojarzenia z częściami męskiego ciała. Zapewne są to talizmany dla kobiet, które mają chronić ich delikatne dusze i ciała. A może chodzi o przydanie magicznych mocy lateksowym lalkom?

Lauren Kalman: Lip Adornment


Lauren Kalman: Hard Wear 2006
Lauren Kalman: Blooms, Efflorescence, and Other Dermatological Embellishments (Nevus Comedonicus) 2009
Lauren Kalman: Blooms, Efflorescence, and Other Dermatological Embellishments (Wart) 2009

Ta amerykańska artystka zaskakuje niesłychanie radykalnymi poszukiwaniami. Tworzy biżuteryjne obiekty o niekonwencjonalnym zastosowaniu. Sposób w jaki ,,ozdabia" ciało kwestionuje tradycyjne wartości. Za pomocą estetycznych tradycyjnych technik złotniczych ukazuje nieatrakcyjność ciała i choroby. Ważny jest tutaj również aspekt bólu i przekraczania granic. Zabiegi takie przywodzą na myśl jakieś plemienne rytuały.

Monika Reptowka: Test of gravity 2009

Młoda artystka zaprezentowała swoją pracę podczas Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej (Legnica) pod hasłem DEKADENCJA. Ciało mężczyzny poddane próbie sił zmaga się z bólem. Nasuwają mi się różne skojarzenia... od mężczyzny zniewolonego, podległego społeczeństwu i jego mechanizmom, po wyraz siły, potencji, czy próby przezwyciężenia ograniczeń.

Brak komentarzy: