poniedziałek, września 21, 2009

Recycling

Yaov Kotik


DRUGIE ŻYCIE
Recykling to już nie tylko modne, ulotne zjawisko, lecz cała dziedzina produkcji. Obejmuje ona działania powtórnego wykorzystania materiałów, części, a nawet całych przedmiotów. Projektanci, jak i artyści świadomi problemów dotyczących środowiska częstokroć tworzą w duchu idei recyklingu. Wskrzeszone przedmioty, którym dano drugą szanse zyskują szersze konteksty. Dzięki połączeniu ,,starego z nowym" powstaje coś niepowtarzalnego- dzieło ukazujące przepływ czasu. Rzeczy wyrzucone na śmietnik, pozornie nie efektowne i nie funkcjonalne w rękach projektantów stają się wartościowym surowcem.

2Roses: Roman Ring

2Roses: My toaster's pet butterfly

John&Corliss Rose: HiTek Filigree Necklace
Twórczość duetu 2Roses to wypadkowa pracy dwóch utalentowanych ludzi. Corliss Rose tworzy w metalu, natomiast specjalnością John'a Rose jest kamień. Biżuteria, którą tworzą wymyka się często wszelkim kryteriom. Ich kooperacja zaowocowała niezwykłymi pomysłami. Podczas gdy Corliss zafascynowana jest dynamiką, John stara się poszerzyć pojęcie biżuterii, poszerzyć horyzonty. Trudno wybrać jakieś reprezentujące ich twórczość przykłady, gdyż są tak bardzo wszechstronni. Pierścienie u góry, jak i naszyjnik HiTek mogą być punktem odniesienia dla rozważań na temat recyklingu. Przede wszystkim są funkcjonalne i szalenie estetyczne.
Kto by pomyślał, że oporniki mogą się tak dobrze komponować z perłą?!
Jana Brevick: Wedding Set Series

Jana Brevick: Wedding Set Series
Tworzenie biżuterii dla tej wszechstronnej amerykańskiej artystki to dobra zabawa. Świadczy o tym nie tylko seria obrączek ślubnych, lecz także naszyjniki-roboty, które można zobaczyć na jej stronie (a u mnie w kolejnym poście). Te przewrotne ,,zestawy" dla państwa młodych tylko razem tworzą spójną całość, osobno nie mają sensu. Są tak dosłowne, że aż symboliczne.
Yaov Kotik
Niepowtarzalne pierścionki z kapsli od piw. Ciekawa jestem jakiej metody używa do kształtowania takich regularnych półkul.

Yaov Kotik
Ten projektant pochodzący z Izraela niemal od początku tworzy biżuterię w duchu recyklingu. By wykonać tego typy biżuterię potrzebny jest ogromny upór, cierpliwość i przede wszystkim zacięcie kolekcjonerskie. Oczywiście nie zapominajmy o świetnym pomyśle!
Giorgio Cecchetto
Ten włoski artysta przede wszystkim tworzy abstrakcyjną i geometryczną biżuterię. Fascynują go nietypowe fakturami. Tutaj natomiast widzimy coś zupełnie innego. Zabawny pierścionek wykonany ze szlachetnych materiałów i szczoteczki do zębów. Poza aspektem ironicznym dostrzec można ciekawą propozycje na powtórne wykorzystanie pospolitego przedmiotu.

Na koniec trochę inny recykling...

WALKA Studio: Untitled 2009
WALKA Studio (Claudia Betancourt&Ricardo Pulgar): Untitled 2009
Kolejny duet tworzący w imię dobrej biżuterii artystycznej. Wykorzystują rogi krów i końskie włosie. Jest to jakby biologiczny recykling, który sami nazywają nowym kontekstualizmem. W materiałach pozbawionych piękna, wręcz brzydkich poszukują nośnika przekazu. Użycie tych właśnie materiałów, ma zmiejszyć dystans pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością, jak i życiem wiejskim i miejskim.

Brak komentarzy: