poniedziałek, grudnia 21, 2009

(nie)ŚMIEĆ!Ana Cardim

Projektantka biżuterii pochodzi z Portugalii. Tworzy w nurcie konceptualnym oraz kontekstualnym (w kontekście danej kultury i społeczności). Ana Cardim twierdzi, że biżuteria jak każde dzieło sztuki powinna być analizowana w kontekście miejsca - czyli w tym wypadku ciała. Biżuteria jej jest nie tylko przedmiotem identyfikacji z jakąś grupą społeczną, ale i krytycznym komunikatem odnoszącym się do kondycji danego społeczeństwa. Artystka dąży do stworzenia biżuterii, która pobudza do dialogu, do publicznej wymiany opinii. Prace zatytułowane Garbage Pin, Urban Help, Clean Your Mind, Book Ring oraz I am a Jewel odnoszą się do różnych aspektów współczesnego miejskiego życia.Ana Cardim: Garbage Pin 2007

Ana Cardim: Garbage Pin 2007
Małe kosze na małe śmieci! Garbage Pin to nie tylko tytuł projektu, ale również całej akcji, która odbyła się w Barcelonie. Grupa wybitnych artystów miała zinterpretować hasło na drodze głębszej analizy. Każdy artysta dostał 5 woreczków na śmieci, a ich zawartość miała być osobistym wyborem artysty - bez narzucania jakichkolwiek zasad formalnych, estetycznych, bądź etycznych. Jedyne ograniczenie to wymiary (worków), choć i tutaj były odstępstwa. Istotne miało być spotkanie: nieprzypadkowego wyboru artysty, odtwórczości i przetwórczości.
Małe kosze na śmieci to odpowiedź na szybko postępujący konsumpcjonizm, a co za tym idzie na rosnące potrzeby ludzi żyjących w miastach. W obecnych czasach człowiek produkuje niezliczone ilości śmieci. Jest to zwrócenie uwagi na bardzo aktualny problem (wtórne użycie odpadów), ale i sposób na przeniesienie sfery prywatnej w miejsce publiczne. Bo czyż śmieci nie są często czymś bardzo intymnym, czymś o czym chcielibyśmy zapomnieć?
Ana Cardim: Swing bracelet 2007
Cały cykl Swing jewels wzbogacony jest o dodatkowy aspekt, a mianowicie o możliwość interakcji - wymienne elementy przymocowane na rzepach mogą być układane we wszelkich barwnych konstelacjach.Ana Cardim: I am a Jewel 2007
Przypinki będące pozytywnym manifestem głoszącym ,,Jestem klejnotem".Ana Cardim: Book Ring 2008
Książka telefoniczna zawsze pod ręką, albo lepiej... na ręce.Ana Cardim: Clean Your Mind 2009


Clean Your Mind 2009
Kolejna akcja artystki miała miejsce w tym roku na ulicach Lizbony. ,,Oczyść swój umysł" to działanie kierowane do osób chcących w szybki sposób pozbyć się problemów i zmartwień. Poprzez dosłowną czynność (spuszczenia zapisków w toalecie) dochodziło do symbolicznego oczyszczenia - katharsis.

Brak komentarzy: