Impulsy do stworzenia biżuterii współczesnej mogą być różne. Rzadziej jednak nawiązuje ona do konkretnych wydarzeń historycznych. Oto konceptualna propozycja Lin Cheungs upamiętniająca drugą wojnę światową.
źródło
źródło
Lin Cheungs: Papaver Argentum
Lin Cheungs: Papaver Argentum
Papaver Argentum to seria brosz odlanych ze srebra i brązu. Biżuteria kształtem przypomina kwiat maku - symbol pokoju. W rzeczywistości są to odlewy wzięte z uszkodzonej ściany w Victoria & Albert Museum w Londynie. Ślady powstały podczas nalotu w trakcie drugiej wojny światowej i były pozostawione tam jako pamiątka. Prace tej artystki często odnoszą się do biżuterii jako obiektu oraz do rozważań na temat tego dlaczego w ogóle posiadamy i nosimy biżuterię. Lin Cheungs również interesuje się emocjonalną więzią jaka tworzy się pomiędzy ludźmi a ich rzeczami.
Mogę się mylić, ale dostrzegam tutaj pewne podobieństwa (nie bezpośrednie) z tradycją biżuterii politycznej, bądź patriotycznej. Służyła ona właśnie wymianie poglądów, a także była wyrazem identyfikacji z konkretną grupą, czy po prostu protestem.
Żeby nie szukać daleko w XX wieku w polskiej biżuterii mięliśmy np. ,,oporniki" noszone podczas stanu wojennego na znak solidarności. Tutaj możemy zaobserwować inne spojrzenie na wydarzenia historyczne - z dystansu. Artystka zwraca uwagę na to, iż konkretne wydarzenia wiążą się z określonym czasem i miejscem. Konceptualna biżuteria przedstawionej artystki skupia się na uniwersalnych wartościach. Brosze są jakby mobilnymi ,,pomnikami" tamtych wydarzeń.
źródło
Oporniki :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz