sobota, lutego 13, 2010

Biżuteria a... wojna!

Lin Cheungs (Wielka Brytania)
Impulsy do stworzenia biżuterii współczesnej mogą być różne. Rzadziej jednak nawiązuje ona do konkretnych wydarzeń historycznych. Oto konceptualna propozycja Lin Cheungs upamiętniająca drugą wojnę światową.
źródło


Lin Cheungs: Papaver Argentum

Lin Cheungs: Papaver Argentum
Papaver Argentum to seria brosz odlanych ze srebra i brązu. Biżuteria kształtem przypomina kwiat maku - symbol pokoju. W rzeczywistości są to odlewy wzięte z uszkodzonej ściany w Victoria & Albert Museum w Londynie. Ślady powstały podczas nalotu w trakcie drugiej wojny światowej i były pozostawione tam jako pamiątka. Prace tej artystki często odnoszą się do biżuterii jako obiektu oraz do rozważań na temat tego dlaczego w ogóle posiadamy i nosimy biżuterię. Lin Cheungs również interesuje się emocjonalną więzią jaka tworzy się pomiędzy ludźmi a ich rzeczami.

Mogę się mylić, ale dostrzegam tutaj pewne podobieństwa (nie bezpośrednie) z tradycją biżuterii politycznej, bądź patriotycznej. Służyła ona właśnie wymianie poglądów, a także była wyrazem identyfikacji z konkretną grupą, czy po prostu protestem.
Żeby nie szukać daleko w XX wieku w polskiej biżuterii mięliśmy np. ,,oporniki" noszone podczas stanu wojennego na znak solidarności. Tutaj możemy zaobserwować inne spojrzenie na wydarzenia historyczne - z dystansu. Artystka zwraca uwagę na to, iż konkretne wydarzenia wiążą się z określonym czasem i miejscem. Konceptualna biżuteria przedstawionej artystki skupia się na uniwersalnych wartościach. Brosze są jakby mobilnymi ,,pomnikami" tamtych wydarzeń.

źródło


Oporniki :)

Brak komentarzy: