wtorek, lutego 23, 2010

siedem grzechów głównych

Emmanuel Lacoste


STOP! Grozi kalectwem...
Ile razy piękna biżuteria kusiła Was do popełnienia małych grzeszków? Myślę, że nie raz :)
A ile razy biżuteria przestrzegała Was przed ich popełnieniem, bądź była sama przedmiotem wymierzającym karę? Kara za grzechy kojarzy nam się ze średniowieczem, a nie z nowoczesną biżuterią artystyczną. No, może również ze wspaniałym thrillerem Davida Finchera.
Dwa lata temu w paryskiej galerii D-ROOM miała miejsce wystawa kompozycji Emmanuela Lacoste'a pt. Siedem grzechów głównych. Piszę kompozycji, gdyż artysta zaprezentował nie tylko biżuterię, ale i rzeźby- fragmenty ciał. Biżuteria została uzupełniona o kontekst ludzkiego ciała, bez którego nie miałaby tak mocnego przesłania.
źródłoPierścień: Pycha

Brosza: Chciwość

Pierścionek: Nieczystość

Naszyjnik: Zazdrość

Obiekt: Łakomstwo

Kolczyki: Gniew

Emmanuel Lacoste (Francja) Bransoleta: Lenistwo 2008
Zaprezentowane kompozycje odzwierciedlają grzechy jak i ich konsekwencje. Są to trafne i lakoniczne wypowiedzi artysty. Idąc od początku: Pycha jest zobrazowana przez ogromny pierścionek wykonany z lustra - bo czyż nie jest tak, że im większe ego, tym większy diament? Chciwość to niewinnie wyglądająca brosza przedstawiająca pułapkę na myszy z pozłacana ,,przynętą". Nieczystość reprezentuje pierścionek o bardzo delikatnej konstrukcji, która jest tak krucha, że wystarczy mocniej wsunąć palec a cała się rozpadnie. Zazdrość to ciężki naszyjnik z klatką wypełnioną lśniącymi kamieniami zawieszoną na łańcuchu z niewolniczą obręczą na szyję, a wszystko to wykonane z ekskluzywnych materiałów (nie zapominając o futrze z norek). Łakomstwo ilustruje niebezpieczna przekąska - ogromny cytryn- nie radziłabym go próbować, gdyż nie jest stworzony po to, by nasycić głód. Gniew to kolczyki - kastety wykonane m.im. ze skóry aligatora i rubinów, gdzie dominuje czerwień, a każdy gwałtowniejszy ruch grozi kalectwem. Lenistwo przedstawia bransoleta - poduszeczka królewska w charakterze, wyłożona piórami gęsimi, ale uwaga: ze środka wystają igły!
źródło

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Tylko jaka jest za to wszystko pokuta ?:)