poniedziałek, listopada 22, 2010

Bliskie spotkania z … biżuterią / Close encounter with ... jewellery


Gwiazdy, planety, podróże kosmiczne, teleskopy czy po prostu astrologiczna symbolika z powodzeniem mogą być motywami przewodnimi biżuterii współczesnej. Co więcej, impulsem do tworzenia stają się podsycające wyobraźnię poetyckie i futurystyczne wizje innych artystów.

Martina Mináriková
fot. Martin Tůma


Organicznymi strukturami wszechświata zainspirowała się m.in. Martina Mináriková (Czechy), która w projekcie "Cosmic Game" nawiązała do fizyki molekularnej. Jedna z prac nosi tytuł ''Atom'' i wykonana została ze srebra, szkła i czeskiego granatu. Artystka zainteresowana mikro i makro światem stworzyła niezwykle przestrzenną formę, która przypomina układ planetarny.

Galeria Oko
Ewa i Piotr Wajcht


Naszyjnik Galerii Oko zatytułowany ''Astronom'' to intrygująca praca ukazująca zodiakalną symbolikę. Należy ona do stale rozwijającej się serii biżuterii o tej samej nazwie. Poprzez odwołania do żywiołów zwiera ona w sobie astrologiczne treści.
W nieco inną stronę poszła Jessica Benzaquen (USA), która zainspirowana kosmosem stworzyła serię pierścieni zatytułowaną ''Seven Cosmic Rings''. Pierścień ''Cosmic Princess'' wykonany został ze srebra. Jest on szczególnie oryginalny, gdyż został skonstruowany jakby z dwóch istniejących równolegle światów.

Jessica Benzaquen Cosmic Princess
Margot Geist


Kolekcja biżuterii autorstwa Ewy Franczak przypomina księżyce w różnych fazach i wariacjach kolorystycznych – mniejsze koła na powierzchni wyglądają jak mini kratery. Artystka poszukując wiecznej harmonii i ładu, sięga do estetyki Japonii oraz do filozofii Zen.


Ewa FranczakJan Suchodolski zaproponował formę, która przywodzi na myśl ,,latające” dyski. Te ażurowe srebrne kolczyki pokryte są syntetyczną emalią. Kosmiczny aspekt dostrzegalny jest również ze względu na swoistą grę światłocienia.

Jan SuchodolskiPodobny, lecz bardziej skomplikowany zabieg zabawy z przestrzenią zastosowała Pracownia Karloff-Jewellery w pierścieniu zatytułowanym ''Cosmic''. Pierścień ten wykonany z został z pozłoconego srebra i jest wyjątkowy dzięki swej surowej, nieregularnej formie.

Karloff-Jewellery
Cosmic


W biżuterii inspirowanej kosmosem możemy znaleźć fotografie dopełniające wizje artystów. Przykładem takiego niesamowitego połączenia są serie Tanela Veenre (Estonia). Drewniany naszyjnik zatytułowany ''Little Prince'' to nawiązanie do Małego Księcia – osobliwej postaci odbywającą symboliczną międzyplanetarną podróż. Powstała również seria "Dust, Universe & queen", do której artysta zastosował bardzo drobny proszek nazywany przez niego gwiezdnym pyłem. Wszystkie prace Tanela Veenre zawierają w sobie poetycką i surrealną atmosferę.

Tanel Veenre
Little Prince


Tanel Veenre
Dust, Universe & queen


Fotografie ogrywają kluczową rolę także w pracach Yoolhee Ko (Korea Południowa). Artystka stworzyła męską biżuterię z tworzywa sztucznego i kryształu zatytułowaną ''Reflections''. Ukazała ją w kontekście nadprzyrodzonych mocy i mistycznych doznań.
Yoolhee Ko


Praca autorstwa Bartosza Ulatowskiego także opiera się na ,,kosmicznej” aranżacji biżuterii. Komplet "Planety" składa się z wisiora i kolczyków o kolistym kształcie. Te maleńkie gwiazdy są niepowtarzalne, ponieważ rządzą nimi prawa kosmosu. Zostały one wykonane ze srebra, złota oraz stopu shibuichi.
Bartosz Ulatowski
fot. Bartosz Ulatowski


Jednym z bardziej oryginalnych pomysłów w biżuterii współczesnej było zastosowanie do jej wykonania elementów obiektywów. Kolekcja znanego artysty Jiro Kamata (Japonia) nawiązuje, lecz niebezpośrednio do przestrzeni kosmicznej. Użyte przez niego soczewki teleskopowe oksydują, dzięki czemu wyglądają niezwykle zjawiskowo. Jest to biżuteria wyrafinowana w swojej prostej konstrukcji.
Emiko Oye


Rozważania na temat kosmosu skłaniają także do tworzenia nowoczesnych wizji. Mniej poważnie podeszła do sprawy Emiko Oye (USA). Artystka znana z wykorzystywania materiałów z odzysku, wykonała całą kolekcję z klocków Lego. Jedne z kolczyków przedstawiają bohaterów z najgłośniejszej serii filmów fantastycznych ''Gwiezdnych wojen''.

Kosmos stanowi nieskończone źródło inspiracji nie tylko dla twórców biżuterii ale i dla innych artystów. O jego bogactwie mówi właśnie różnorodność tych kilku zaprezentowanych prac.

Gabriela Chmielarz
fot. materiały prasowe artystów


Mój artykuł dla Wydawnictwa Polska Biżuteria
źródło


My article for Polska Biżuteria (Polish Jewellery Publishing House)
source

Brak komentarzy: