sobota, lipca 30, 2011

W hołdzie przyrodzie / In tribute to Nature

W dobie mody na „eko” produkty oraz fascynacji dodatkami z naturalnych materiałów na czasie wydaje się być biżuteria inspirowana naturą i jej bogactwem. W świecie biżuterii tendencja ta istniała od zawsze i przybiera ona najróżniejsze formy. Prace takie mogą być nawiązaniem do nietypowych roślin, barwnych kwiatów, czy egzotycznych nasion. Bywa także, że zawierają one w sobie żywy element wprost wzięty z… ogródka.
Rui Kikuchi
PLAnta Earrings


Rui Kikuchi
Natura Insolitus RingsArtystka Rui Kikuchi (Japonia) często nawiązuje do natury. Stworzyła ona liczne kolekcje biżuterii, które wabią nas żywymi kolorami i fantazyjnymi formami. Kolekcja zatytułowana "PLAnta Earrings" powstała z barwnych butelek typu PET oraz srebra. Druga seria biżuterii nosząca nazwę  "Natura Insolitus Rings" reprezentowana jest przez nieco subtelniejsze formy, a przede wszystkim przez trwalsze materiały. Powstała ona ze srebra, miedzi, pereł i kamieni szlachetnych.


Paweł Kaczyński
TrawaProjektant biżuterii Paweł Kaczyński niejednokrotnie inspirujący się pięknem natury, stworzył m.in. kolczyki przypominające kępki soczystej, zielonej trawy. Forma kolczyków jest niezwykle prosta, a zarazem pomysłowa. Ta intrygująca biżuteria powstała przy użyciu srebra oraz tworzywa sztucznego. 

Natalya Pinchuk
Growth SeriesKolejnym przykładem biżuterii składającej hołd naturze jest twórczość Natalyi Pinchuk (Rosja). Tworzy ona niesłychanie fantazyjne rośliny, które niczym małe „krajobrazy” obiegają ciało. Jej fascynacja odtwarzaniem natury wzięła się z obserwacji kwiatów na cmentarzu. Dziwił ją fakt, że ludzie dla upamiętnienia zmarłych wykorzystują plastikowe kwiaty. Doszła do wniosku, że nasza cała rzeczywistość przepełniona jest różnego rodzaju ,,imitacjami”. Tworząc biżuterię wykorzystuje materiały syntetyczne i naturalne, łącząc np. wełnę, skórę, emalię i plastik.Grainne Morton Vintage Flower Corsage
Fot. John McGregorWyjątkową świeżość i wdzięk posiadają prace Grainne Morton (Wielka Brytania). Artystka ta dąży do wywoływania uczucia nostalgii poprzez wykorzystywanie znalezionych przedmiotów, bądź ich fragmentów. Prezentowana brosza nosi tytuł "Vintage Flower Corsage" i przedstawia kwiat, który jest kompilacją mniejszych kwiatów, w tym motywów floralnych wykonanych na hafcie oprawionych w oksydowane srebro.Alidra Alić
Hyacinth 01 z kolekcji Flora
Alidra Alić
Iris z kolekcji FloraArtystka Alidra Alić (Dania) tworzy biżuterię nawiązująca do najróżniejszych kwiatów, także tych baśniowych. Wśród jej prac można znaleźć m.in. maki, hiacynty, tulipany, orchidee, lilie, irysy. Jedna z kolekcji nawiązuje do przygód „Alicji  Krainie Czarów”. Zadziwia nas ona odważnymi i bujnymi formami. Alidra Alić do tworzenia biżuterii wykorzystuje technikę własną, która pozwala łączyć tworzywa sztuczne ze szlachetnymi kamieniami oraz metalami.Cheryl Eve
Tulip TensionNiemal wszystkie dzieła artystki Cheryl Eve (USA) cechuje efemeryczność jak i nawiązania do bogactwa natury. W kilku swych kolekcjach inspiruje się „życiem” z dna oceanu, w innych natomiast stosuje naturalne materiały, w jeszcze innych tworzy niesłychanie lekkie formy. Prezentowana bransoleta należy do kolekcji "Tension", która wykonana została za pomocą miedzi i napiętej tkaniny (nylonu).
Oliwia Kuczyńska
fot. Polska BiżuteriaPrzyrodnicze inspiracje można odnaleźć również w prostych i nowoczesnych pracach autorstwa Oliwii Kuczyńskiej. Prezentowane pierścienie urzekają nas naturalnymi, a także skrupulatnie przemyślanymi kształtami. Pierścienie wykonane są ze srebrnej blachy, z której artystka wycięła i wygięła finezyjne, roślinne wzory.
Zofia Bernadetta Gołda Bansai
fot. Roman KowalkowskiKolejnym przykładem na naturalne inspiracje może być nieco skomplikowany pierścień Zofii Bernadetty Gołdy pt. "Bansai". Łączy on w sobie delikatność formy z trwałością szlachetnego metalu. Biżuteria ta została wykonana z oksydowanych, gdzieniegdzie plecionych, drucików. 

Chao-Hsien Kuo
Flying SeedsSzczególnie zafascynowana przyrodą, jak i prawami nią rządzącymi jest Chao-Hsien Kuo (Tajwan). Artystka ta dzięki wrażliwości na piękno natury tworzy niepowtarzalne dzieła. W lecących, poszukujących żyznej gleby nasionach odnajduje ona metaforę życia, a także jej własnego losu. Obserwując rośliny stara się ona oddać drzemiącą w nich energię. Ta niezwykła brosza zatytułowana "Flying Seeds", wykonana została ze srebra, złotej folii oraz japońskiej perły. 
Agata Krzyżanowska
PrzebiśniegiNietypowe połączenie elementów roślinnych ze szlachetny metalem proponuje Agata Krzyżanowska. W kolekcji zatytułowanej "Przebiśniegi" zmatowione srebro idealnie komponuje się z barwionymi nasionami.

Barbara Uderzo Succulent Ring
Fot. Luciano CipulloBarbara Uderzo (Włochy) zasłynęła z zastosowania żywego elementu natury w tworzeniu biżuterii. Artystka ta wykonała pierścień z orzechowego drewna, który mieści w sobie mini sukulent. Podchodzi ona do swoich prac z dużym dystansem niejednokrotnie igrając z „odbiorcą”. Prezentowana ozdoba to przewrotny, wręcz absurdalny przedmiot, który ma symbolizować życie jak i przemijanie.


Prezentowana biżuteria jest owocem połączenia natury z talentem człowieka. Wiele prac wyrasta z głębokiego szacunku do przyrody, jak również skłania do zadumy na temat nietrwałości i ulotności życia.
Gabriela Chmielarz


Mój artykuł dla Wydawnictwa Polska Biżuteria
źródło


My article for Polska Biżuteria (Polish Jewellery Publishing House)
source
  

Brak komentarzy: