
O tym jak biżuteria może nas zaskoczyć...
Hasło ,,kinetic jewelry" niewielu osobom coś mówi. Dlatego warto to zmienić. Biżuteria kinetyczna jest małym ruchomym dziełem sztuki. Dziełem, które tworzy z nami interakcje, kusi, zachęca do zabawy, a przede wszystkim przykuwa naszą uwagę. Kinetyczna biżuteria rozszerza biżuterię o dodatkowy aspekt, a mianowicie o czwarty wymiar jakim jest ruch. Zacznę od mistrza i twórcy tego kierunku Friedricha Beckera.



Studiował i wykładał w Düsseldorfie. Był projektantem, rzeźbiarzem i złotnikiem światowej sławy i bez wątpienia jedną z najwybitniejszych artystycznych osobowości XX wieku. Swoimi twórczymi poszukiwaniami zmienił kierunek historii biżuterii artystycznej, gdyż zapoczątkował istnienie biżuterii kinetycznej. Jego charakterystyczny styl objawia się w czystości formy i w geometrycznych kształtach. Nie trzeba wspominać, że biżuteria ta reprezentuje najwyższe standardy wykonania. To sztuka prze duże S nadająca się do noszenia!



Biżuteria kinetyczna Michaela Bergera to połączenie precyzji wykonania i inspiracji energią kinetyczną ciała. Poszczególne elementy mogą obracać się, przekręcać albo kołysać. Kontynuuje idee wynalazcy biżuterii kinetycznej Friedricha Beckera.



Podstawowymi częściami składowymi jej projektów są czyste, proste formy geometryczne. Artystka czerpie inspiracje z architektury, mechanizmów maszyn, ze świata zabawek oraz z natury. Mówi, iż tworzenie biżuterii traktuje jak zabawę. Jej prace mają przykuwać oko i zmieniać się w zależności od pozycji i ruchu osoby, która nosi biżuterię. Dzięki temu napięciu tworzy się wyjątkowa i intymna więź pomiędzy biżuterią, a człowiekiem. Nie ważny jest walor estetyczny, lecz ta swoista interakcja. Osobiście uważam, iż cała kolekcja ,,Game Rings", czyli pierścionków do zabawy jest niezwykła. Celem jest jeszcze większe zaangażowanie osoby noszącej biżuterię.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz