wtorek, maja 15, 2012

Siła koloru / The power of colour

Noszenie kolorowej biżuterii jest idealnym sposobem na pokazanie naszej indywidualności. Dzięki takim barwnym akcentom podkreślimy swój odważny i wyrazisty styl. Kolor nie koniecznie musi stanowić mały dodatek, z powodzeniem może być on dominującym elementem kreacji. Co więcej ostre i kontrastowe barwy zawsze przykuwają uwagę.


Karin Roy
Andersson Pride



Wspaniałym przykładem biżuterii o wyraźnych i tęczowych kolorach jest niewątpliwie brosza autorstwa Karin Roy Andersson (Szwecja). Prace tej artystki są pełne rytmów i dynamiki. Prezentowana brosza o fantazyjnych kolorach stworzona została specjalnie w ramach projektu ALLA, czyli akcji projektantów biżuterii przeciwko ksenofobii. Praca powstała z połączenia tytanu, plastiku i stali.



Fritz Maierhofer


Kolejnym twórcą, który czerpie radość z tworzenia jest Fritz Maierhofer (Austria). Jego barwna kolekcja zachwyca soczystymi kolorami i harmonią form. Prezentowany naszyjnik powstał w latach 70. jednak nadal tchnie świeżością. Dzieła tego uznanego artysty są bezkompromisowe i mocne w przekazie. Twórca podkreślił walory użytych materiałów, mianowicie elementy cynowe zostały powyginane, plastikowe stanowią akcent barwny, natomiast złoto - konstrukcję.



Maria Cristina Bellucci Egg
Praca wybrana przez ADI (Association for Industrial Design in Italy) na najlepszy projekt 2009 roku


Artystka Maria Cristina Bellucci (Włochy) zadziwia nas nie tylko kolorystyką, ale i  pomysłowością. Użycie kredek jako materiału do wykonania biżuterii to coś nowego. Maria Cristina Bellucci od niedawna zainteresowała się kolorem i w rezultacie powstała piękna i inspirująca biżuteria. Prezentowana bransoleta nosi tytuł "Egg" i należy do tej niezwykle apetycznej „kretkowej” kolekcji.



Agata Friedman


Eksperymentalne połączenie zimnego srebra z ciepłym filcem to bransoleta Agaty Friedman. Surowość form została tutaj złagodzona fantazyjnymi kolorami. Kule z materiału orbitują wokół ręki użytkownika, co nadaje tej biżuterii  nieco kosmiczny klimat.





Mel Miller
naszyjniki z kolekcji Bounce!



Równie swobodne podejście do koloru zaprezentowała Mel Miller (Australia) w kolekcji biżuterii pt. "Bounce!". Głównym składnikiem tychże ozdób są gumowe piłeczki i srebro. Artystka jest zafascynowana intensywnymi barwami oraz fakturami materiałów. Mel Miller słynie także z tego, iż nadaje swoim podkolekcjom niezwykle poetyckie tytuły. Skupiając się na barwie i działaniu światła (przeźroczystości), tworzy impresjonistyczne wizje. 





Petr Dvorak
Spine



Kolejnym wartym uwagi przykładem kolorystycznych wariacji jest praca Petr’a Dvorak’a (Czechy) nosząca tytuł "Spine". Artysta ten tworzy zgodnie z własną zasadą 3F, co z j. niem. oznacza Funkcję, Formę i Kolor. Naszyjnik ten wykonany został przy użyciu granatu, szkła i tytanu. Pomimo niezwykle oryginalnej formy, w biżuterii tego twórcy, funkcja stoi na pierwszym miejscu. Konstruktywne elementy igrając ze światłem i cieniem tworzą za każdym razem inne struktury.



Adam Hadryś
Potrzaskany


Przykładem połączenia talentu i mocnej wizji jest twórczość Adama Hadrysia. Artysta tworzy surowe prace, w których kolor nie odgrywa kluczowej roli. Prezentowany tytanowy pierścień jednak wyraźnie działa na wyobraźnię. Kolor jest jakby wydobyty na powierzchnię za pomocą ostrych cięć. Takie niewielkie akcenty barwne mogą być propozycją dla osób, które lubią minimalistyczny styl i dyskrecję.

Warto czasem poeksperymentować z kolorami szczególnie dlatego, iż neonowe barwy i zdecydowane kontrasty wchodzą właśnie do mody. Cieszą się dużym zainteresowaniem ponieważ stanowią odmianę od monotonnych i monochromatycznych aranżacji.

Mój artykuł dla Wydawnictwa Polska Biżuteria
źródło
My article for Polska Biżuteria (Polish Jewellery Publishing House)

Brak komentarzy: