czwartek, września 10, 2009

Barbie & LEGO

Guendalina


Dla chłopczyka i dziewczynki!!!
Barbie jest ikoną kultury współczesnej. Symbolem ,,piękności" z plastiku. Nie tylko zabawką, ale wzorem idealnego ciała, wykreowanego przez ludzkie pragnienia.
Kolejny symbol naszej epoki to klocki LEGO. Dziś już prawie popadły w zapomnienie, ale niegdyś były spełnieniem marzeń każdego dziecka. Rozwijały zmysły małych budowniczych.
Co mają wspólnego ze sobą te dwie zabawki? Odpowiedź jest prosta: są niemalże fenomenem ostatnich 50-ciu lat. Zakorzenione w naszej świadomości, w dzieciństwie kreowały naszą wyobraźnie. Są na tyle istotne, iż poświęcono im wiele badań, a nawet wystaw.
Louise Billgren: Instant Beauty 2008
Duńska artystka zajmuje się stereotypami panującymi w naszej kulturze i społeczeństwie. Przede wszystkim skupia uwagę na sytuacji kobiet nie potrafiących zaakceptować swojego ciała, takim jakim jest. Jej bohaterki szukają innego lepszego świata i innej lepszej (piękniejszej, młodszej, chudszej) siebie. Akcentuje ich straszliwą i utopijną chęć bycia innymi, permanentne pragnienie bycia ,,bardziej". Artystka tworzy biżuterię, która opowiada jakąś indywidualną historię, obdarzając ją w długie komentarze-listy zwierzeń. Celem jej jest utrzymanie tych historii jak najdłużej w gabinecie luster. Mówi, iż każdy ocenia subiektywnie siebie i innych, postrzega wszystko z własnej (ograniczonej) perspektywy.
Margaux Lange

Margaux Lange
Amerykańska artystka, od zawsze zafascynowana zabawką Barbie. Twory biżuterię skomponowaną z części ciała lalki. Twierdzi, że to właśnie wizerunek uśmiechniętej i zawsze atrakcyjnej Barbie przyczynił się do dyskryminacji kobiet w społeczeństwie. Jej prace są zaskakującym połączeniem symbolu masowej produkcji z inwencja artystyczną. Wykonała całą zabawną kolekcje biżuterii skomponowaną z Barbie i Kena. Bawi ją noszenie ciała na ciele, czyli kontrast pomiędzy ciałem człowieka, a ciałem lalki.

Emiko Oye: Duchess

Emiko Oye: Fruitstripe Plus-Limited Edition branzoleta

Emiko Oye: Batman&Catwoman
Amerykańska projektantka inspiruje się urządzeniami, wyższą kulturą, oraz wtórnym użyciem materiałów. Ostatnią kolekcje skonstruowała z klocków LEGO wzorując się na klasycznej biżuterii Harry Winston'a, Cartier'a oraz Boucheron'a. Jej prace nie są na sprzedaż. To unikalny dialog pomiędzy codziennym życiem, a związkiem z otaczającym nas światem. Pragnie nakłonić ludzi do zatrzymania się, do chwilowej refleksji, do dociekania, a przede wszystkim do działania. traktuje biżuterią jako środek ekspresji i interakcji.


Maude Schneider
Szwedzka projektantka, która obecnie specjalizuje się w ceramice. Stworzyła pierścionki z klocków LEGO, po to, by ich właściciele mogli dowolnie składać swoje własne kompozycje. Pierścionki w którym możesz zmieniać kolorystykę, dodawać lub odejmować elementy, są rozwinięciem idei klocków LEGO. Czyli rozbudzanie wyobraźni połączone z zabawą.

Brak komentarzy: